Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatna

Wyniki

Skorzystaj z wyszukiwarki-wpisz interesujace słowo/słowa
Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Wklej artykuł i prześlij go do nas. Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopi z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany tekst dziękujemy.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

Uprawa bakłażana w szklarni


Uprawa bakłażana w szklarni

 

 

Najlepsze wyniki otrzymuje się uprawiając oberżynę pod szkłem lub folią.
Oberżynę zaleca się uprawiać w nie używanych latem inspektach lub małych szklarniach. Rośliny są tu chronione przed deszczem i nadmiernym chłodem podczas nocy, powodującymi często zahamowania wzrostu. Jeśli oberżynę uprawiamy w inspekcie i rośliny zaczną dotykać liśćmi okna, należy je podnieść wyżej. W tym celu wzdłuż dłuższego boku skrzyni wbija się kołki, łączy je listwami, na których następnie układa się okna. W ten sposób rośliny są wietrzone i jednocześnie chronione przed nie sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Rośliny uprawiane w gruncie zaleca się również przykryć oknami inspektowymi lub folią. Zupełnie wystarczająca jest 80-centymetrowa odległość osłony, którą stanowią okna lub folia, od powierzchni gleby. Okna inspektowe lub ramy z przyczepioną folią pozostają w ciągu całego okresu wegetacji nad roślinami. Oberżyny nie cieniujemy, ponieważ potrzebuje ona pełnego światła.

 

 

Rozsada oberżyny rośnie znacznie wolniej niż rozsada pomidora czy papryki.
Dlatego też siew oberżyny powinien nastąpić odpowiednio wcześniej, tzn. już na
początku lub w połowie lutego dla przeznaczonych do uprawy pod szkłem lub folią, a najpóźniej od początku do po marca dla roślin uprawianych na zagonie. Do kiełkowania oberżyna wymaga do 22°C, skrzynki wysiewne należy ustawić przy oknie w ogrzewanym mieszczeniu. Siewki pikuje się w rozstawie 4 x 5 cm lub wprost do doniczek. W okresie oberżyna wymaga temperatur 18 do 20°C. Później, gdy rośliny są dobrze ukorzenione, wystarczy temperatura od 15 do 18°C; można je więc przenieść do ciepłego inspektu. Mniej więcej w połowie maja rozsada jest gotowa do sadzenia. Rozstawa przy sadzeniu zarówno pod szkłem i folią, jak i do gruntu zależy od odmiany i wynosi od 50 x 40 do 60 x 50 cm. Na zagony nie można rozsad sadzić przed 20 maja. Ściółkowanie dobrze rozłożonym obornikiem, torfem innym odpowiednim do tego celu materiałem wywiera bardzo korzystny wpływ wzrost roślin. Ściółkowanie należy wykonać zaraz po posadzeniu i dopiero potem rośliny obficie podlać.admin, 07-03-2012, odsłon: 732
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:tagi

.