Choroby - CHOROBY WYWOŁANE PRZEZ PASOŻYTY ZWIERZĘCE świerzb Scabies - Teksty
Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości  Blog  . 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatnaWyniki głosowania

             Skorzystaj z wyszukiwarki - szukaj wśród 42 219 materiałów

Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Bez rejestracji i logowania po prostu wklej artykuł i prześlij go do nas.

Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopii z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany artykuł dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim pasjonatom wiedzy za wspólny wysiłek tworzena tej strony.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

              ZOBACZ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

CHOROBY WYWOŁANE PRZEZ PASOŻYTY ZWIERZĘCE świerzb Scabies


CHOROBY WYWOŁANE PRZEZ PASOŻYTY ZWIERZĘCE świerzb Scabies

 

 

Świerzb jest chorobą zakaźną wywołaną przez kleszcza — świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes scabiei hominis).
Samiczka pasożyta, której długość wynosi około 0,3 mm, a szerokość 0,25 mm, przedostaje się do warstwy rogowej naskórka i ryje w niej długie, kręte korytarze, tzw. nory świerzbowcowe. W norach tych samiczka składa 40—50 jaj, z których po upływie 7 dni wylęgają się larwy. Larwy zamieniają się w kleszcze po 28 dniach, a cały cykl rozwojowy do uzyskania dojrzałości płciowej i zdolności dalszego rozmnażania wynosi 40—42 dni. Świerzbowiec przenosi się z osobnika chorego na zdrowego albo przez bezpośredni kontakt, albo pośrednio — przez pościel, bieliznę, ubranie lub inne zakażone przedmioty. Zakaźność świerzbu jest bardzo duża, zwłaszcza w złych warunkach higienicznych. W mieszkaniach przeludnionych i brudnych; również w takich zbiorowiskach, jak szkoły, internaty, dziecince, hotele — istnieje możliwość łatwego przenoszenia się choroby. Dlatego każdy przypadek świerzbu stwierdzony wśród dzieci szkolnych musi być natychmiast izolowany i leczony. O tym jak dalece choroba ta jest uzależniona od warunków bytowania ludzi świadczą epidemie świerzbu, które występują w krajach nawiedzonych przez wojnę, gdy wskutek działań i zniszczeń wojennych warunki higieniczne ludności znacznie się pogarszają. W warunkach tych choroba szerzy się masowo i nabiera dużego znaczenia społecznego, ponieważ wywołuje częste powikłania w postaci wtórnych ropnych zakażeń skóry. Nory świerzbowcowe na narządach płciowych stają się często wrotami zakażenia dla kiły.
Znamienne objawy świerzbu są następujące:
Swędzenie następuje z chwilą, gdy ciało rozgrzewa się, zwykle po położeniu się do łóżka. Jest ono silne i dokuczliwe do tego stopnia, że chory musi drapać się i nie może usnąć.
Swędzenie może być jednak różnie odczuwalne: jedni odczuwają je w stopniu bardzo silnym, inni natomiast w znacznie mniejszym. Swędzenie jest wywołane przez pasożyty ryjące nory oraz przez larwy wychodzące pod wpływem ciepła z nor na powierzchnię skóry i tym samym drażniące skórę.
Umiejscowienie wykwitów świerzbowcowych jest charakterystyczne. Najczęściej występują one w okolicach nadgarstkowych, na bocznych powierzchniach palców, na przednich powierzchniach fałdów pachowych, w okolicy pasa, pępka, na pośladkach, u kobiet na sutkach w otoczeniu brodawek, u mężczyzn na prąciu, u niemowląt na stopach. Obraz świerzbu jest nie zawsze typowy. U osób, które dbają o higienę osobistą i często się kąpią, wykwity świerzbu mogą być pojedyncze lub bardzo nieliczne, a rozpoznanie ich może sprawiać pewną trudność.
Wygląd wykwitów świerzbowcowych ma również pewne typowe cechy. Składają się one z wykwitów linijnych, odpowiadających norom świerzbowcowym, zakończonym drobnym pęcherzykiem lub grudką. Nory świerzbowcowe są długości 3—15 mm i mają zarysy nieregularne. Nie zawsze są widoczne. Najlepiej je widać u osób zaniedbanych pod względem higieny. W tych przypadkach brud dostaje się do nor świerzbowca uwidoczniając ich przebieg. Nory świerzbowca możemy uwidocznić sztucznie: smarujemy je nalewką jodową, którą następnie szybko ścieramy. Obok wykwitów świerzbowcowych widoczne są zwykle przeczosy powstałe wskutek drapania. Przyczyniają się one do powstawania bardzo częstego powikłania świerzbu, ropnego zakażenia skóry (pyodermia). Powikłanie to może przybierać różne postacie: krostek przymieszkowych, czyraków, pęcherzy ropnych, niesztowic. Czasami świerzb jest powikłany zmianami wypryskowymi. Świerzb powikłany zakażeniem ropnym lub wypryskiem może stwarzać duże trudności rozpoznawcze. Należy wówczas pamiętać o takich objawach typowych dla świerzbu, jak swędzenie, nasilające się w nocy, oraz rozmieszczenie w miejscach typowych.
Leczenie ma na celu zniszczenie pasożyta na skórze chorego oraz w jego otoczeniu, tak aby chory był zabezpieczony przed ponownym zakażeniem i nawrotem choroby. Przed przystąpieniem do leczenia należy upewnić się, czy w najbliższym otoczeniu chorego (rodzina, domownicy) nie ma innych osób chorych na świerzb. Jeżeli są, należy je leczyć równocześnie. Należy również pamiętać, że okres wylęgania świerzbu trwa do 6 tygodni i u osób, które nie mają objawów choroby w danej chwili, może ona wkrótce wystąpić. Najlepiej więc poddać równoczesnemu leczeniu wszystkie osoby, które są w bliskim kontakcie z osobnikiem chorym i są narażone na możliwość zakażenia.
Istnieje wiele sposobów leczenia świerzbu. Najbardziej rozpowszechnione jest stosowanie maści Wilkinsona. Przed rozpoczęciem leczenia maścią chory bierze gorącą kąpiel oczyszczającą. W czasie kąpieli skórę zmywa się dokładnie: najlepiej używać mydła potasowego.
W celu otwarcia nor świerzbowcowych powinno się używać podczas kąpieli szczotki (szczoteczki do rąk). Po osuszeniu skóry wciera się maść przeciwświerzbową. Maść należy wcierać w skórę całego ciała, prócz twarzy i owłosionej części głowy bardzo starannie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których nory świerzbowcowe są najliczniejsze.
Wcieranie maści powtarzamy przez 3 dni z rzędu; nie stosujemy w tym czasie kąpieli. Na czwarty dzień chory bierze kąpiel oczyszczającą jak na początku. Po kąpieli wkłada czystą bieliznę. Bielizna pościelowa musi być również zmieniona. Ubranie poprzednio noszone może być włożone dopiero po obustronnym przeprasowaniu gorącym żelazkiem. To samo dotyczy innych wełnianych części odzieży (szaliki, swetry itd.). Bieliznę i odzież bawełnianą należy wyprać i wygotować. Rzeczy, których nie można prasować, należy dokładnie oczyścić, wytrzepać i nie używać przez 2—3 tyg.
W leczeniu świerzbu duże zastosowanie mają różne przetwory siarki.
Bardzo dobre wyniki daje leczenie płynem Novoscabin. Płyn ten wciera się w skórę całego ciała prócz szyi i twarzy, wieczorem w przeciągu 3 dni. Następnie stosuje się kąpiel z użyciem szarego mydła, po czym zmienia się bieliznę osobistą i pościelową. W czasie leczenia należy chronić oczy przed kontaktem z płynem.
Przypadki świerzbu powikłanego zakażeniami ropnymi wymagają innego postępowania leczniczego. Silnie działające środki przeciw- świerzbowe są tu przeciwwskazane, stosujemy natomiast łagodne maści przeciwświerzbowe, jak maść cynkową z dodaniem 1/4 do 1/2 części maści Wilkinsona albo maści siarkowej, łącznie z częstymi kąpielami oraz maść Eurax, Crotalgin, Crotamitol. Po ustąpieniu powikłań przechodzimy do stosowania właściwego leczenia przeciw-świerzbowego.
W leczeniu świerzbu należy liczyć się z następującymi powikłaniami: u osób wrażliwych, a zwłaszcza u dzieci, może wystąpić podrażnienie skóry środkami przeciwświerzbowymi. Jako wyraz podrażnienia skóry występuje stan zapalny, zaczerwienienie lub obrzęk i uczucie pieczenia. W tym przypadku leczenie przeciwświerzbowe przerywamy, usuwamy resztki maści za pomocą kąpieli oczyszczającej, a na miejsca podrażnione stosujemy maści obojętne (np. cynkową).
Bezpośrednio po zakończeniu leczenia może utrzymywać się jeszcze nieznaczne swędzenie skóry. Osobnicy przewrażliwieni mają skłonność do wyolbrzymiania tych objawów. Czasem tacy chorzy domagają się leczenia, choć objawów świerzbu już nie ma. Aby ocenić wyniki leczenia, należy przeczekać kilka dni, gdyż przedłużenie leczenia może przynieść więcej szkody niż pożytku.admin, 08-06-2011, odsłon: 6296

Dodaj komentarz
Twoje imię i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:

tagi
1 a la Rossini ABERRACJA ABERRACJA SFERYCZNA abordaż ABS acetal ACETYLEN adaptacja oka addycyjny adr akomodacja akomodacja oka akrydyna AKWEDUKTY ale aleksander pope aleksandretta alexander pope amadyna wspaniała anemia anizotropia Antrykot antybiotyk antybiotyki antykoncepcja hormonalna Apicius Marcus Gavius apodyktyczny arbitralnośc atrament autoklawizacja azot azotan celulozy azymut babilon balistyka barć barok bartniaczek BARWIENIE TWORZYW SZTUCZNYCH barwniki batalion baza obróbkowa baza pomiarowa baza sprzężona bazylek bęben drażetkarski białka biotechnika biotechnologia bordosol braun BROAD CHURCH bromek potasu broń brzoza buk celowanie celuloza celuloza regenerowana CENA PARAFINY charakter chemia chipsy cholangiografia chorobowość CHOROBY CHRZANU choroby krwi choroby słonecznika chrabąszcz majowy ciecz niezwilżająca ciecz zwilżająca cis cyrkiel cytoza czas marynowania czołg dąb david douglas deceleracja delfiny depresja destylacja diapozytyw driakiew drozd szama drożdże duroplasty dymarka dyspersja dźwigar egzaltacja ektozon elastomery emulsyjny erotyka erotyzm fenyloketonuria Fornir FSI fta fumagilina gamametox pylisty gastrobamat gęś glikozydy glony Gnomon gołąbek diamentowy gryzeina GRZYBY gwarek głowonogi herba HIPS historia ile ton waży wieloryb impotencja india infantylny influmin jak obniżyć popęd seksualny john locke kaczka kalmar kalms karbid kargulena kaszalot kaszanka katalizator ujemny kiła klasycyzm klej do duraluminium kompas konflikty wewnetrzn Konserwy kopernik kopolimer abs kopolimer san kozikowski krzyżodziób dwupręgowy kubanik kulinaria kupa kwinaria laminat LAMINATY libido lidzbark liść bielunia Marian Smoluchowski marynata do mięs marynaty MARYNOWANIE marynowanie mięs marynowanie mięsa masturbacja maszyna do pisania MAX SCHELER MAŁŻE małże mesamoll miczurin miedź mieso modrak MODZELE morawy mrówki mucilago mycochlorin nalewki napełniacze neguvon nelson nerwica niszczyk zjadliwy nośniki nototenia obniżenie popędu seksualnego odczyn nelsona olbrot oleje do zniczy Ostrowski oswiecenie oświecenie OTOLITY owady ozór wołowy ołówek państwo wielkomorawskie papier papugi papuzik para-chlorophenoksyetanol parafenylenodwuamina parafina parafina do zniczy passerina ciris pcv pcw peklowanie peklowanie miesa penicylina pet pigmenty weglowe piołun piperasol plama plamka plastik plastyfikatory pmma pokrzewka pokrzewka jarzębata pokrzewki poliamid polichlorek winylu polichlorek winylu twardy poliester poliestry polietylen poliformaldehyd polimery polimetakrylan metylu Polioksyfenylen Polipropylen polistyren polistyren wysokoudarowy polisulfony poliuretan poliwęglan pom poped popęd seksualny portyk posocznica Połyśnica marchwianka PP produkcja antybiotyków produkcja zniczy przepiórki PS psychologia pracy pszczoły ptak PVC płetwal błękitny Radża rak koniczyny rak skóry rakurs rehabilitacja religia robinul robuden Rośliny trujące rozella białolica ryby salceson Samolot SAN schizofrenia seks seler sex silikon silikony silnik skaj skrobia ślimak ślimaki smalec spalanie zupełne spawanie spawanie plazmowe stabilizatory stal statima statyzm stałe paliwo rakietowe stępka streptomycyna strofantyna stylon surrealizm świece synogarlica szabla turecka szczekacz szczeżuja szewska kasza szpikowanie miesa szynka szynka litewska szynka wedzona T6 teologia to topola topór triada triady tworzywa piankowe tworzywa sztuczne tworzywo tymianek tysięcznik UFO ukosowanie Urządzenia fotoreprodukcyjne utylitaryzm uwłaszczenie waga waga wieloryba walen walwulotom wątroba wątrobiana wątrobianka WEDZENIE Werticylioza wiązówka błotna wielkomorawskie wielkopąkowiec wieloryb wieloryby Wiertarka wikłacz ognisty wino wkłady wróbel wtorne zapalenie otrzewnej wulkany wynalazki wyżarzanie normalizujące YHdAKx yomesan Zgnilizna twardzikowa na słoneczniku ziemniaki drążone zikkurat zmiekczacze zmiennik znicz znicze żonkil żołądek żywice żywice aminowe żywice epoksydowe żywice poliestrowe ]

Projekt nie jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego tak jak niektóre portale w polskim internecie. . .

Nie biore pieniędzy unijnych

Strona używa plików cookies w celu wyświetlania reklam i zbierania statystyk

Zamknij