. .
Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości  Blog  Informacje 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatna

Wyniki

             Skorzystaj z wyszukiwarki - szukaj wśród 27 637 materiałów

Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Wklej artykuł i prześlij go do nas. Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopii z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany tekst dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim pasjonatom wiedzy za wspólny wysiłek tworzena tej strony.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

              ZOBACZ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

CHOROBY WYWOŁANE PRZEZ PASOŻYTY ZWIERZĘCE świerzb Scabies


CHOROBY WYWOŁANE PRZEZ PASOŻYTY ZWIERZĘCE świerzb Scabies

 

 

Świerzb jest chorobą zakaźną wywołaną przez kleszcza — świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes scabiei hominis).
Samiczka pasożyta, której długość wynosi około 0,3 mm, a szerokość 0,25 mm, przedostaje się do warstwy rogowej naskórka i ryje w niej długie, kręte korytarze, tzw. nory świerzbowcowe. W norach tych samiczka składa 40—50 jaj, z których po upływie 7 dni wylęgają się larwy. Larwy zamieniają się w kleszcze po 28 dniach, a cały cykl rozwojowy do uzyskania dojrzałości płciowej i zdolności dalszego rozmnażania wynosi 40—42 dni. Świerzbowiec przenosi się z osobnika chorego na zdrowego albo przez bezpośredni kontakt, albo pośrednio — przez pościel, bieliznę, ubranie lub inne zakażone przedmioty. Zakaźność świerzbu jest bardzo duża, zwłaszcza w złych warunkach higienicznych. W mieszkaniach przeludnionych i brudnych; również w takich zbiorowiskach, jak szkoły, internaty, dziecince, hotele — istnieje możliwość łatwego przenoszenia się choroby. Dlatego każdy przypadek świerzbu stwierdzony wśród dzieci szkolnych musi być natychmiast izolowany i leczony. O tym jak dalece choroba ta jest uzależniona od warunków bytowania ludzi świadczą epidemie świerzbu, które występują w krajach nawiedzonych przez wojnę, gdy wskutek działań i zniszczeń wojennych warunki higieniczne ludności znacznie się pogarszają. W warunkach tych choroba szerzy się masowo i nabiera dużego znaczenia społecznego, ponieważ wywołuje częste powikłania w postaci wtórnych ropnych zakażeń skóry. Nory świerzbowcowe na narządach płciowych stają się często wrotami zakażenia dla kiły.
Znamienne objawy świerzbu są następujące:
Swędzenie następuje z chwilą, gdy ciało rozgrzewa się, zwykle po położeniu się do łóżka. Jest ono silne i dokuczliwe do tego stopnia, że chory musi drapać się i nie może usnąć.
Swędzenie może być jednak różnie odczuwalne: jedni odczuwają je w stopniu bardzo silnym, inni natomiast w znacznie mniejszym. Swędzenie jest wywołane przez pasożyty ryjące nory oraz przez larwy wychodzące pod wpływem ciepła z nor na powierzchnię skóry i tym samym drażniące skórę.
Umiejscowienie wykwitów świerzbowcowych jest charakterystyczne. Najczęściej występują one w okolicach nadgarstkowych, na bocznych powierzchniach palców, na przednich powierzchniach fałdów pachowych, w okolicy pasa, pępka, na pośladkach, u kobiet na sutkach w otoczeniu brodawek, u mężczyzn na prąciu, u niemowląt na stopach. Obraz świerzbu jest nie zawsze typowy. U osób, które dbają o higienę osobistą i często się kąpią, wykwity świerzbu mogą być pojedyncze lub bardzo nieliczne, a rozpoznanie ich może sprawiać pewną trudność.
Wygląd wykwitów świerzbowcowych ma również pewne typowe cechy. Składają się one z wykwitów linijnych, odpowiadających norom świerzbowcowym, zakończonym drobnym pęcherzykiem lub grudką. Nory świerzbowcowe są długości 3—15 mm i mają zarysy nieregularne. Nie zawsze są widoczne. Najlepiej je widać u osób zaniedbanych pod względem higieny. W tych przypadkach brud dostaje się do nor świerzbowca uwidoczniając ich przebieg. Nory świerzbowca możemy uwidocznić sztucznie: smarujemy je nalewką jodową, którą następnie szybko ścieramy. Obok wykwitów świerzbowcowych widoczne są zwykle przeczosy powstałe wskutek drapania. Przyczyniają się one do powstawania bardzo częstego powikłania świerzbu, ropnego zakażenia skóry (pyodermia). Powikłanie to może przybierać różne postacie: krostek przymieszkowych, czyraków, pęcherzy ropnych, niesztowic. Czasami świerzb jest powikłany zmianami wypryskowymi. Świerzb powikłany zakażeniem ropnym lub wypryskiem może stwarzać duże trudności rozpoznawcze. Należy wówczas pamiętać o takich objawach typowych dla świerzbu, jak swędzenie, nasilające się w nocy, oraz rozmieszczenie w miejscach typowych.
Leczenie ma na celu zniszczenie pasożyta na skórze chorego oraz w jego otoczeniu, tak aby chory był zabezpieczony przed ponownym zakażeniem i nawrotem choroby. Przed przystąpieniem do leczenia należy upewnić się, czy w najbliższym otoczeniu chorego (rodzina, domownicy) nie ma innych osób chorych na świerzb. Jeżeli są, należy je leczyć równocześnie. Należy również pamiętać, że okres wylęgania świerzbu trwa do 6 tygodni i u osób, które nie mają objawów choroby w danej chwili, może ona wkrótce wystąpić. Najlepiej więc poddać równoczesnemu leczeniu wszystkie osoby, które są w bliskim kontakcie z osobnikiem chorym i są narażone na możliwość zakażenia.
Istnieje wiele sposobów leczenia świerzbu. Najbardziej rozpowszechnione jest stosowanie maści Wilkinsona. Przed rozpoczęciem leczenia maścią chory bierze gorącą kąpiel oczyszczającą. W czasie kąpieli skórę zmywa się dokładnie: najlepiej używać mydła potasowego.
W celu otwarcia nor świerzbowcowych powinno się używać podczas kąpieli szczotki (szczoteczki do rąk). Po osuszeniu skóry wciera się maść przeciwświerzbową. Maść należy wcierać w skórę całego ciała, prócz twarzy i owłosionej części głowy bardzo starannie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których nory świerzbowcowe są najliczniejsze.
Wcieranie maści powtarzamy przez 3 dni z rzędu; nie stosujemy w tym czasie kąpieli. Na czwarty dzień chory bierze kąpiel oczyszczającą jak na początku. Po kąpieli wkłada czystą bieliznę. Bielizna pościelowa musi być również zmieniona. Ubranie poprzednio noszone może być włożone dopiero po obustronnym przeprasowaniu gorącym żelazkiem. To samo dotyczy innych wełnianych części odzieży (szaliki, swetry itd.). Bieliznę i odzież bawełnianą należy wyprać i wygotować. Rzeczy, których nie można prasować, należy dokładnie oczyścić, wytrzepać i nie używać przez 2—3 tyg.
W leczeniu świerzbu duże zastosowanie mają różne przetwory siarki.
Bardzo dobre wyniki daje leczenie płynem Novoscabin. Płyn ten wciera się w skórę całego ciała prócz szyi i twarzy, wieczorem w przeciągu 3 dni. Następnie stosuje się kąpiel z użyciem szarego mydła, po czym zmienia się bieliznę osobistą i pościelową. W czasie leczenia należy chronić oczy przed kontaktem z płynem.
Przypadki świerzbu powikłanego zakażeniami ropnymi wymagają innego postępowania leczniczego. Silnie działające środki przeciw- świerzbowe są tu przeciwwskazane, stosujemy natomiast łagodne maści przeciwświerzbowe, jak maść cynkową z dodaniem 1/4 do 1/2 części maści Wilkinsona albo maści siarkowej, łącznie z częstymi kąpielami oraz maść Eurax, Crotalgin, Crotamitol. Po ustąpieniu powikłań przechodzimy do stosowania właściwego leczenia przeciw-świerzbowego.
W leczeniu świerzbu należy liczyć się z następującymi powikłaniami: u osób wrażliwych, a zwłaszcza u dzieci, może wystąpić podrażnienie skóry środkami przeciwświerzbowymi. Jako wyraz podrażnienia skóry występuje stan zapalny, zaczerwienienie lub obrzęk i uczucie pieczenia. W tym przypadku leczenie przeciwświerzbowe przerywamy, usuwamy resztki maści za pomocą kąpieli oczyszczającej, a na miejsca podrażnione stosujemy maści obojętne (np. cynkową).
Bezpośrednio po zakończeniu leczenia może utrzymywać się jeszcze nieznaczne swędzenie skóry. Osobnicy przewrażliwieni mają skłonność do wyolbrzymiania tych objawów. Czasem tacy chorzy domagają się leczenia, choć objawów świerzbu już nie ma. Aby ocenić wyniki leczenia, należy przeczekać kilka dni, gdyż przedłużenie leczenia może przynieść więcej szkody niż pożytku.admin, 08-06-2011, odsłon: 3448

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:tagi
1 a la Rossini ABERRACJA ABERRACJA SFERYCZNA abordaż ABS adaptacja oka adr akomodacja akomodacja oka aleksander pope aleksandretta alexander pope anemia Antrykot antybiotyk antybiotyki antykoncepcja hormonalna Apicius Marcus Gavius apodyktyczny arbitralnośc atrament azotan celulozy azymut balistyka barok BARWIENIE TWORZYW SZTUCZNYCH barwniki batalion bęben drażetkarski białka biotechnika biotechnologia bordosol braun BROAD CHURCH bromek potasu celowanie celuloza celuloza regenerowana CENA PARAFINY charakter chemia chorobowość choroby krwi choroby słonecznika ciecz niezwilżająca cis cyrkiel czas marynowania david douglas deceleracja delfiny destylacja diapozytyw drozd szama dymarka dyspersja dąb dźwigar egzaltacja ektozon elastomery erotyzm Fornir fumagilina gastrobamat gęś glikozydy glony Gnomon gołąbek diamentowy gryzeina GRZYBY gwarek HIPS historia ile ton waży wieloryb impotencja india infantylny jak obniżyć popęd seksualny john locke kaczka kalmar kalms kaszalot kaszanka kiła klasycyzm kompas konflikty wewnetrzn Konserwy kopernik kopolimer abs kulinaria kwinaria laminat LAMINATY libido marynata do mięs marynaty MARYNOWANIE marynowanie mięs marynowanie mięsa masturbacja maszyna do pisania MAX SCHELER małże mieso MODZELE morawy mrówki mucilago napełniacze nelson niszczyk zjadliwy nototenia obniżenie popędu seksualnego odczyn nelsona olbrot oleje do zniczy OTOLITY owady ozór wołowy oświecenie państwo wielkomorawskie papugi papuzik para-chlorophenoksyetanol parafina parafina do zniczy passerina ciris pcv peklowanie peklowanie miesa penicylina pet pigmenty weglowe piperasol plama plamka plastik plastyfikatory pmma pokrzewka pokrzewka jarzębata pokrzewki poliamid polichlorek winylu polichlorek winylu twardy poliestry polietylen poliformaldehyd polimery polimetakrylan metylu Polioksyfenylen Polipropylen polistyren polistyren wysokoudarowy poliuretan poliwęglan poped popęd seksualny portyk posocznica Połyśnica marchwianka PP produkcja antybiotyków produkcja zniczy PS psychologia pracy pszczoły ptak PVC płetwal błękitny Radża rak koniczyny rak skóry rakurs rehabilitacja religia robinul robuden rozella białolica ryby salceson SAN schizofrenia seks seler sex silikon silikony skrobia smalec spawanie spawanie plazmowe stabilizatory stępka streptomycyna strofantyna stylon synogarlica szabla turecka szczeżuja szynka teologia topola tworzywa piankowe tworzywa sztuczne tworzywo tymianek tysięcznik ukosowanie utylitaryzm uwłaszczenie waga waga wieloryba walen walwulotom WEDZENIE wielkomorawskie wielkopąkowiec wieloryb wieloryby wino wróbel wtorne zapalenie otrzewnej wulkany wyżarzanie normalizujące wątrobianka YHdAKx yomesan Zgnilizna twardzikowa na słoneczniku ziemniaki drążone zikkurat zmiekczacze zmiennik znicz znicze ] ślimaki świece żonkil żołądek żywice żywice aminowe żywice poliestrowe

. . .