Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatna

Wyniki

Skorzystaj z wyszukiwarki-wpisz interesujace słowo/słowa
Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Wklej artykuł i prześlij go do nas. Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopi z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany tekst dziękujemy.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

Wynalazki Archimedesa


Wynalazki Archimedesa

 

 

 

 

 

 

 

Archimedes i jego wynalazki

 

 

Inny pomysł Archimedesa polegał na opuszczeniu z wysięgnika dźwigu haka, zaczepieniu nim o dziób małego okrętu rzymskie­go i podciągnięciu go w górę do pozycji pionowej. Podczas tej operacji załoga wysypywała się do błękitnego Morza Śródziem­nego. Następnie linę zwalniano i pozostawiano unieszkodliwiony okręt bezwładnie unoszący się na falach.

W późniejszych wiekach rozpowszechniła się opowieść, jakoby Archimedes:

 


"...obmyślił sześciokątne zwierciadło, a w stosownej od niego odległości zestaw małych czworokątnych zwierciadeł tego samego typu, które można było nastawiać za pomocą metalowych płyt i zawiasów. Skonstruował ten przyrząd, aby chwytać pełne promienie słońca w południe, tak w lecie jak i zimą, i na koniec, przez odbicie w nim promieni słonecznych, wzniecać przerażająco gwałtowny ogień na okrętach. A obracał je w popiół z odle­głości strzelenia z łuku."

 

 


Obraz barwny, ale nierealny. W praktyce, Archimedes po­trzebowałby o wiele potężniejszego zespołu zwierciadeł, niż byłby prawdopodobnie w stanie wykonać. Przy doświadczeniach z ma­szynami parowymi zasilanymi promieniowaniem słonecznym stwierdzono, że dla wytworzenia pary w małym jednokonnym silniku potrzeba od 18 do 28 m2 powierzchni zwierciadła.

 

 

 


 

 


Wynalazki starożytne wynalazki wynalazki Archimedesa Archimedes

 admin, 27-02-2011, odsłon: 876
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:tagi

.