Ptaki - Ptaki hodowlane - Teksty
Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości  Blog  . 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatnaWyniki głosowania

             Skorzystaj z wyszukiwarki - szukaj wśród 42 219 materiałów

Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Bez rejestracji i logowania po prostu wklej artykuł i prześlij go do nas.

Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopii z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany artykuł dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim pasjonatom wiedzy za wspólny wysiłek tworzena tej strony.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

              ZOBACZ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Ptaki hodowlane


 


Ptaki hodowlane-informacje podstawowe

 

 

 

 

Kupno ptaków od hodowcy jest z reguły rzeczą kosztowniejszą niż nabycie np. bezpośrednio z importu, ma jednak i pewne zalety, gdyż istnieje wówczas pewność, że są to osobniki urodzone i przystosowane do warunków bytowania w niewoli, a więc dobrze zaaklimatyzowane. Znany jest poza tym dokładnie ich wiek, zdrowotność hodowli z jakiej pochodzą oraz sposób ich żywienia. Ptaki hodowlane można również nabywać w specjalnych sklepach zoologicznych, ale w takich wypadkach nie zna się najczęściej ani pochodzenia, ani dokładnego wieku żywego eksponatu. Można także sprowadzać ptaki z zagranicy bezpośrednio od hodowców lub handlarzy. Dla każdego ptaka sprowadzonego z zagranicy trzeba jednak mieć pozwolenie na przywóz oraz świadectwo wydane przez lekarza weterynarii, nawet jeśli pochodzi z hodowli klatkowej. Poza tym musi on przejść zgodnie z przepisami kwarantannę, której czas trwania i miejsce ustala lekarz weterynarii. To samo odnosi się do nabywanych w czasie zagranicznych podroży ptaków dzikich, przebywających dotychczas w środowisku naturalnym, gdyż i w tym wypadku wymagane jest świadectwo lekarza weterynarii wystawione w miejscu pochodzenia danego ptaka. W razie niewypełnienia tych warunków grozi przy odprawie celnej konfiskata żywego towaru, dokonana przez urzędowego lekarza weterynarii. Podobnie ma się rzecz z firmami czy handlarzami zajmującymi się eksportem ptaków. Mają oni często do dyspozycji ptaki dzikie, które muszą także przejść odpowiedni okres kwarantanny.


Zasady utrzymywania ptaków

 

 


Każdy, kto chce rozmnażać ptaki, musi mieć odpowiednie warunki do trzymania ich parami w celu doprowadzenia do lęgów i uzyskania przychówka Do tego celu potrzebna jest większa klatka lub mała woliera, gdyż mając więcej miejsca ptaki lepiej gniazdują. Urządzenie woliery na dworze ma tę zaletę, że zapewnia jej mieszkańcom warunki zbliżone do naturalnych. Małe ptaki powinny mieć także w miarę możności dużą przestrzeń umożliwiającą swobodne latanie. Koniecznym warunkiem hodowlanym jest zapewnienie ptakom świeżego powietrza, oczywiście bez szkodliwych dla nich przeciągów. Ważną rzeczą jest też zapewnienie im wystarczającej ilości światła. Klatka powinna być jednak umieszczona w takim miejscu, aby promienie słoneczne nie padały na całą jej powierzchnię, większość bowiem ptaków wymaga częściowego zacienienia. Ważna jest również odpowiednia wilgotność powietrza, którą można osiągnąć za pomocą automatycznego nawilżacza lub ręcznego opryskiwacza (rozpylacza). Dalszym nieodzownym warunkiem jest utrzymywanie pomieszczeń w czystości.

Z praktyki wiadomo, że odpowiednia jest klatka z jedną tylko ścianą otwartą (okratowaną) Ptaki czują się w niej bezpieczniej, korzystają bowiem z większej osłony. Klatki metalowe, okratowane ze wszystkich stron, nadają się dla ptaków spokojniejszych i bardziej oswojonych, ale powinny być tak ustawione, aby przynajmniej jedną stroną przylegały do ściany pokoju.

W zimie klatki nie powinny stać w bezpośrednim sąsiedztwie okna skąd może napływać zimne powietrze. W lecie natomiast, z wyjątkiem godzin południowych, kiedy bywa największy upał, dobrze jest ustawić je bezpośrednio w oknie i częściowo zaciemnić. Do klatki daje się od czasu do czasu świeże gałązki, z których ptaki niektórych gatunków, jak np. papugi, chętnie obskubują korę.

Karmidełek i poidełek nie należy ustawiać wewnątrz klatki, gdzie pod gałązkami i żerdkami mogłyby ulec zanieczyszczeniu, lecz na zewnątrz i w taki sposób, aby ptaki miały wygodny do nich dostęp. Zapewnia się w ten sposób całkowitą czystość pokarmu. Ważne jest umieszczenie w klatce wanienki z wodą, o rozmiarach umożliwiających wygodną kąpiel. Większość ptaków bowiem kąpie się chętnie i często. Podłogę klatki należy posypywać czystym, wypłukanym piaskiem. Jeśli jest ona pokryta papierem, piasek powinien się znajdować w płaskiej miseczce, skąd ptaki chętnie go wydziobują i połykają, odgrywa on bowiem ważną rolę w trawieniu, przyczyniając się do roztarcia twardego pokarmu w żołądku.

Hodowla ptaków egzotycznych wymaga znajomości ich biologii i naturalnego pożywienia; umożliwia to zapewnienie im warunków zbliżonych do naturalnych. Dotyczy to szczególnie świeżo schwytanych ptaków dzikich, nieoswojonych, gdyż wiele z nich na początku wykazuje niechęć do przyjmowania pokarmu zastępczego. Należy wówczas podawać im pokarm zbliżony wyglądem i jakością do pożywienia naturalnego, a dopiero potem stopniowo przyzwyczajać do ogólnie dostępnego pokarmu zastępczego. Świeżo schwytane ptaki zwykle lękają się na początku pobierać pożywienie z naczynia stojącego na podłodze klatki czy woliery. W takim wypadku należy poidełka i karmidełka umieszczać wyżej. Dopiero z chwilą, gdy przyzwyczają się one do nowego środowiska, można stawiać naczynia na podłodze.Nowo nabyte ptaki-głównie dotyczy to gatunków małych i ruchliwych-należy wpuszczać ostrożnie do przeznaczonych dla nich pomieszczeń, nawet jeśli dysponujemy wolierą. Nie przyzwyczajone bowiem do większych pomieszczeń mogłyby w nieznanym sobie środowisku przy szybkim wzlocie zderzyć się z kratą, okaleczyć lub nawet zabić. Zanim umieścimy nowo nabytego ptaka w wolierze, trzeba go najpierw wpuścić do klatki, którą potem otwieramy. Ptak wylatuje wówczas sam na zewnątrz, przyzwyczajając się do większego pomieszczenia. Niejeden hodowca pozwala swoim ptakom latać w pokoju. W takim przypadku muszą one również przyzwyczaić się najpierw do klatki jak do swojego terytorium, aby wracały do niej po każdym wypuszczeniu na swobodę. Wypuszczając ptaka z klatki po raz pierwszy, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na okna, gdyż łatwo może uderzyć o szybę, nie zdając sobie sprawy z jej istnienia. Dlatego też należy go przyzwyczajać stopniowo do tego rodzaju eskapad, a na początku poleca się zasłanianie okien. Ptak wówczas zauważa i omija przeszkodę. Potem już przyzwyczaja się do okien odsłoniętych i nie uderza o szyby. W pomieszczeniu, w którym trzymane są ptaki, nie należy palić papierosów, gdyż nie znoszą dymu, który zresztą wpływa szkodliwie na ich zdrowie.

Nieraz zachodzi potrzeba schwytania ptaka np. w razie odkażania klatki itp. Mniejsze ptaki najlepiej chwytać gołą dłonią, wtedy bowiem ma ona więcej czucia. Złapanego ptaka trzeba trzymać lekko między kciukiem, a pozostałymi palcami w ten sposób, aby nie mógł trzepotać się. Należy uwzględnić fakt, że schwytanie ptaka wprowadza go w stan silnego szoku. Silniejsze ptaki, mogące zadawać dotkliwe ciosy dziobem, powinny być chwytane dłońmi w możliwie cienkich rękawiczkach.Najtrudniej jest chwytać papugi, zwłaszcza należące do gatunków średnich i dużych. We własnej obronie mogą one nawet rozerwać swemu opiekunowi cienkie rękawiczki i spowodować skaleczenia palców lub całej ręki. W takich okolicznościach skuteczne okazało się zarzucanie na głowę i tułów ptaka cienkiej chustki, która pozbawia go możności widzenia. Chustkę trzyma się z boku i od tyłu jego głowy, co uniemożliwia mu uderzenie dziobem. Sposób ten okazał się skuteczny przy chwytaniu większych papug, np aleksandrett, amazonek lub arakangów. Tukany najlepiej jest chwytać od góry, ujmując jednocześnie i dolną część dzioba.

Ptaki w niewoli mają mniej ruchu niż na wolności, gdzie muszą często godzinami szukać pożywienia, zdobywając go nieraz z wielkim trudem. Dlatego też w niewoli wyrastają im nadmiernie długie pazury i dziób wskutek braku możliwości ich ścierania. Ptaki takie nie tylko gorzej jedzą, ale też trudno im normalnie siedzieć. Trzeba więc przycinać im pazury i opiłowywać zbędną warstwę rogową dzioba. W czasie tego zabiegu należy trzymać ptaka lewą ręką, przycinając pazury cążkami do paznokci, gdyż przy użyciu zwykłych nożyczek można wystrzępić masę rogową. Nie należy zbyt krótko przycinać pazurów, w których znajdują się zakończenia naczyń krwionośnych, aby nie spowodować krwawienia. Może się też zdarzyć, że ptak sam sobie złamie pazur, który krwawi Trzeba wówczas na krótki okres zabandażować palec lub użyć środków tamujących krew. Mimo że krwawienie wygląda groźnie, nie jest ono z reguły niebezpieczne, ale ze względów higienicznych trzeba opatrzyć ranę. Należy więc ostrożnie obcinać pazury, a w razie braku doświadczenia lepiej powierzyć wykonanie tego zabiegu lekarzowi weterynarii. Pochwę rogową dzioba przycina się najpierw nożyczkami do paznokci, doprowadzając dziób do formy pierwotnej, a następnie ostrożnie opiłowuje go za pomocą cienkiego pilniczka do paznokci. Ptak powinien być wówczas trzymany za głowę. Potrzebna jest do tego pomoc drugiej osoby gdyż przy wykonywaniu zabiegu skracania dzioba obie ręce muszą być wolne. Początkujący i niedoświadczony hodowca powinien raczej zwrócić się z tym do fachowca.
Ptaki 2-klatki i woliery  >>>

 

 

 


 

 

Teksty na temat ptaków hodowlanych:

 

Klatki i woliery

Klatki małe i duże

Pokarm i żywienie

Karmienie pokarmem zielonym

Pokarm z larw

Gniazdo i jego budowa

Skrzynka gniazdowa

Choroby ptaków

Choroby ptaków 2

Ptaki "mówiące"

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri)

Kakadu różowa (Kakatoe roseicapilla)

Rozella bialolica (Platycercus eximius)

Rozella żółtolica (Platycercus icterotis)

Rozella królewska (Platycercus elegans)

Mnicha (Myiopsitta monachus)

Patagonka (Cyanoliseus patagonus)

Żako (Psittacus erithacus)

Papużka falista (Melopsittacus undulatus)

Aleksandretta śliwogłowa (Psittacula cyanocephala)

Aleksandretta chińska (Psittacula derbyana)
Amazonka kubańska (Amazona leucocephala)

Amazonka niebieskoczelna (Amazona aestiva)

Arakang (Ara chloroptera)

Ararauna zwyczajna (Ara ararauna)

Gołąb nikobarski (Caloenas nicobarica)

Gołąbek długoczuby (Ocyphaps lophotes)

Gołąbek diamentowy (Geopelia cuneata)

Gołąb karoliński (Zenaidura macroura)

Synogarlica zwyczajna (Streptopelia roseogrisea)

Gołąb zbroczony (Gallicolumba luzonica)

Koroniec (Goura cristata)

Bezszpon (Rollulus roulroul)

Przepiór kalifornijski (Lophortyx californica)

Przepiórka chińska (Excalfactoria chinensis)

Konura kostarykańska (Aratinga canicularis)

Lorysa górska (Trichoylossus haematodus)

Dama gwarliwa (Domicella garrula)

Lora wielka (Lorius roratus)

Łąkówka turkusowa (Neophema pulchella)

Nimfa (Nymphicus hollandicus)

Nierozłączka czerwonoczelna (Agapornis roseicollis)

Nierozłączka czarnogłowa (Agapornis personata)

Nierozłączka czerwonogłowa (Agapornis pullaria)

Turako białouchy (Tauraco leucotis)

Drzym żółtodzioby (Megalaima virens)

Tukan toko (Ramphastos toco)

Pieprzojad krasnorzytny  (Aulacorhynchus naematopygus)

Skalikurek andyjski (Rupicola peruviana)

Tyran pipiri (Tyrannus łyrannus)

Urraka brazylijska (Cyanocorax chrysops)

Kitta szmaragdowa (Cissa chinensis)

Kurtaczek czerwonobrzuchy (pitta granatina)

Wilga chińska (Oriolus chinensis)

Bilbil krwawik (Pycnonotus jocosus)

Zielonka złotoczelna (Chloropsis aurifrons)

Słowik chiński (Leiothrix lutea)

Sójkowiec białoczuby (Garrulax leucocephalus)

Drozdy szama (Copsychus malabaricus)

Dajal indyjski (Copsychus saularis)

Modrak (Monticola solitarius)

Przedrzeźniacz północny (Mimus polyglottos)

Gwarek (Gracula religiosa)

Drozd kubański (Mimocichla plumbea)

Pasterz (Sturnus roseus)

Błyszczak stalowy (Lamprocolius chalybaeus)

Majna czubata (Acridotheres cristatellus)

Szlarnik indyjski (Zosterops palpebrosa)

Czerwonka pąsówka (Dicaeum cruentatum)

Sai bladogłowy (Cyanerpes cyaneus)

Lasówka magnoliowa (Dendroica magnolia)

Ryżojad (Dolichonyx oryzivorus)

Kacyk brązowoskrzydły (Agelaius humeralis)

Piranga szkarłatna (Piranga olivacea)

Antyla (Spindalis zena)

Kardynał wirgiński (Pyrrhuloxia cardinalis)

Kardynał czubaty (Paroaria coronata)

Łuszczak papieski (Passerina ciris)

Łuszczak indygo (Passerina cyanea)

Kubanik mniejszy (Tiaris canora)

Kanarek (Serinus canaria)

Wikłacz czerwonodzioby (Quelea quelea)

Wikłacz napoleoński (Euplectus afra)

Wikłacz ognisty mały (Euplectus orix franciscana)

Wróbel cytrynowy (Passer luteus)

Wdówka czteropióra (Vidua regia)

Motylik krasnouchy (Uraeginthus bengalensis)

Bengalik pospolity (Estrilda amandava)

Mewka (Lonchura Striata vs. domestica)

Mniszka trójbarwna (Lonchura malacca)

Srebrnodziobek (Lonchura malabarica)

Ryżowiec siwy (Padda oryzivora)

Astryld trzcinowy (Bathilda ruficauda)

Papuzik trójbarwny (Erythrura irichroa)

Żeberka (Poephila guttata)

Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae)

Amadyna obrożna (Amadina fasciata)

Amadyna diamentowa (Zonaeginthus guttatus)admin, 05-08-2010, odsłon: 5255

Dodaj komentarz
Twoje imię i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:

tagi
1 a la Rossini ABERRACJA ABERRACJA SFERYCZNA abordaż ABS acetal ACETYLEN adaptacja oka addycyjny adr akomodacja akomodacja oka akrydyna AKWEDUKTY ale aleksander pope aleksandretta alexander pope amadyna wspaniała anemia anizotropia Antrykot antybiotyk antybiotyki antykoncepcja hormonalna Apicius Marcus Gavius apodyktyczny arbitralnośc atrament autoklawizacja azot azotan celulozy azymut babilon balistyka barć barok bartniaczek BARWIENIE TWORZYW SZTUCZNYCH barwniki batalion baza obróbkowa baza pomiarowa baza sprzężona bazylek bęben drażetkarski białka biotechnika biotechnologia bordosol braun BROAD CHURCH bromek potasu broń brzoza buk celowanie celuloza celuloza regenerowana CENA PARAFINY charakter chemia chipsy cholangiografia chorobowość CHOROBY CHRZANU choroby krwi choroby słonecznika chrabąszcz majowy ciecz niezwilżająca ciecz zwilżająca cis cyrkiel cytoza czas marynowania czołg dąb david douglas deceleracja delfiny depresja destylacja diapozytyw driakiew drozd szama drożdże duroplasty dymarka dyspersja dźwigar egzaltacja ektozon elastomery emulsyjny erotyka erotyzm fenyloketonuria Fornir FSI fta fumagilina gamametox pylisty gastrobamat gęś glikozydy glony Gnomon gołąbek diamentowy gryzeina GRZYBY gwarek głowonogi herba HIPS historia ile ton waży wieloryb impotencja india infantylny influmin jak obniżyć popęd seksualny john locke kaczka kalmar kalms karbid kargulena kaszalot kaszanka katalizator ujemny kiła klasycyzm klej do duraluminium kompas konflikty wewnetrzn Konserwy kopernik kopolimer abs kopolimer san kozikowski krzyżodziób dwupręgowy kubanik kulinaria kupa kwinaria laminat LAMINATY libido lidzbark liść bielunia Marian Smoluchowski marynata do mięs marynaty MARYNOWANIE marynowanie mięs marynowanie mięsa masturbacja maszyna do pisania MAX SCHELER MAŁŻE małże mesamoll miczurin miedź mieso modrak MODZELE morawy mrówki mucilago mycochlorin nalewki napełniacze neguvon nelson nerwica niszczyk zjadliwy nośniki nototenia obniżenie popędu seksualnego odczyn nelsona olbrot oleje do zniczy Ostrowski oswiecenie oświecenie OTOLITY owady ozór wołowy ołówek państwo wielkomorawskie papier papugi papuzik para-chlorophenoksyetanol parafenylenodwuamina parafina parafina do zniczy passerina ciris pcv pcw peklowanie peklowanie miesa penicylina pet pigmenty weglowe piołun piperasol plama plamka plastik plastyfikatory pmma pokrzewka pokrzewka jarzębata pokrzewki poliamid polichlorek winylu polichlorek winylu twardy poliester poliestry polietylen poliformaldehyd polimery polimetakrylan metylu Polioksyfenylen Polipropylen polistyren polistyren wysokoudarowy polisulfony poliuretan poliwęglan pom poped popęd seksualny portyk posocznica Połyśnica marchwianka PP produkcja antybiotyków produkcja zniczy przepiórki PS psychologia pracy pszczoły ptak PVC płetwal błękitny Radża rak koniczyny rak skóry rakurs rehabilitacja religia robinul robuden Rośliny trujące rozella białolica ryby salceson Samolot SAN schizofrenia seks seler sex silikon silikony silnik skaj skrobia ślimak ślimaki smalec spalanie zupełne spawanie spawanie plazmowe stabilizatory stal statima statyzm stałe paliwo rakietowe stępka streptomycyna strofantyna stylon surrealizm świece synogarlica szabla turecka szczekacz szczeżuja szewska kasza szpikowanie miesa szynka szynka litewska szynka wedzona T6 teologia to topola topór triada triady tworzywa piankowe tworzywa sztuczne tworzywo tymianek tysięcznik UFO ukosowanie Urządzenia fotoreprodukcyjne utylitaryzm uwłaszczenie waga waga wieloryba walen walwulotom wątroba wątrobiana wątrobianka WEDZENIE Werticylioza wiązówka błotna wielkomorawskie wielkopąkowiec wieloryb wieloryby Wiertarka wikłacz ognisty wino wkłady wróbel wtorne zapalenie otrzewnej wulkany wynalazki wyżarzanie normalizujące YHdAKx yomesan Zgnilizna twardzikowa na słoneczniku ziemniaki drążone zikkurat zmiekczacze zmiennik znicz znicze żonkil żołądek żywice żywice aminowe żywice epoksydowe żywice poliestrowe ]

Projekt nie jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego tak jak niektóre portale w polskim internecie. . .

Nie biore pieniędzy unijnych

Strona używa plików cookies w celu wyświetlania reklam i zbierania statystyk

Zamknij