Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatna

Wyniki

Skorzystaj z wyszukiwarki-wpisz interesujace słowo/słowa
Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Wklej artykuł i prześlij go do nas. Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopi z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany tekst dziękujemy.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

UCHYŁEK ŻOŁĄDKA DIVERTICULUM VENTRICULI


UCHYŁEK ŻOŁĄDKA DIVERTICULUM VENTRICULI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uchyłki najrzadziej występują w obrębie żołądka. Palmer znalazł jedynie 5 przypadków uchyłków żołądka wśród 100 000 hospitalizowanych chorych.

Uchyłki pojedyncze, umiejscowione najczęściej w okolicy wpustu na tylnej ścianie lub na krzywiźnie małej, są — jak się przyjmuje — uchyłkami wrodzonymi, noszącymi jednak anatomiczny charakter uchyłków bądź prawdziwych, bądź rzekomych. Rozpoznawane są zwykle u osób w dojrzałym wieku. W uchyłku stwierdzano wielokrotnie obecność ektopicznej tkanki trzustkowej.

Pojedyncze uchyłki występujące w okolicy odźwiernika są uchyłkami z pociągania, powstającymi w związku z toczącym się w sąsiedztwie procesem zapalnym lub nowotworowym.

Uchyłki żołądka przebiegają z reguły bezobjawowo. Bardzo rzadko duże uchyłki przywpustowe mogą być przyczyną, zwykle łagodnej, dysfagii lub bólów zamostkowych.

Rozpoznanie jest wyłącznie radiologiczne, przy czym różnicowanie z wrzodem trawiennym lub nowotworem wymaga wnikliwej oceny zdjęć i całości obrazu klinicznego oraz badania gastroskopowego.

Leczenie operacyjne podejmowane jest wyjątkowo rzadko, głównie w uchyłkach powodujących uporczywe dolegliwości.admin, 09-05-2011, odsłon: 1363
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:tagi

.