Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatna

Wyniki

Skorzystaj z wyszukiwarki-wpisz interesujace słowo/słowa
Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Wklej artykuł i prześlij go do nas. Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopi z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany tekst dziękujemy.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

Choroby krwi i układu krwiotwórczego

Krew spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Dostarcza składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania komórek, tlen, zbiera dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii. Nieprawidłowości w mikroskopijnych komórkach krwi powoduje różne jej choroby.Choroby krwi i układu krwiotwórczego

 

 

Wiele osób uważa, że anemia jest najczęstszą chorobą krwi, ponieważ o wielu osobach, kiedy są blade i zmęczone mówi się, że są anemiczne. Nie jest to prawda, bo anemia nie jest chorobą pojedyncza, kiedy występuje jest sygnałem, że jest problem w organizmie, albo zbiorem objawów. Anemia to nic innego jak problem w transportowaniu tlenu w organizmie, jest to związane z małą ilością krwinek czerwonych (erytrocytów) lub wad tych krwinek uniemożliwiających pełny transport tlenu. Brak tlenu może być również związany z wadami hemoglobiny, barwnika wiążącego tlen w krwi.
Do czego potrzebny jest tlen
Cały organizm ludzki łącznie z narządami wewnętrznymi potrzebuje tlenu do produkcji energii, aby podtrzymywać nieustannie procesy życiowe. Kiedy tlenu jest mniej w krwi zmniejsza się wydajność narządów wewnętrznych, a człowiek odczuwa to jako nieustanne uczucie zmęczenia. Mózg otrzymując mniejsze ilości tlenu pracuje na tyle źle, że może to powodować nawet chwilowe utraty przytomności.

Organizm broni się i stara uzupełnić braki przez zwiększenie ilości tlenu co powoduje zadyszkę lub chwilowy brak tchu.

Niedobór czerwonych krwinek jest widoczny, wystarczy spojrzeć na skórę człowieka o jasnej karnacji, zamiast różowawej jak dotychczas, skóra robi się blada. Krwinki czerwone są produkowane w szpiku kostnym, ale tylko niektórych kości. W krwi znajduje się wiele miliardów czerwonych krwinek, a czas ich życia wynosi około 120 dni, potem obumierają, a organizm je rozkłada.

Organizm produkuje erytrocyty (krwinki czerwone) bez przerwy z wydajnością 2 milionów na każdą sekundę życia człowieka.

Każda jedna krwinka czerwona zawiera około 200 milionów cząsteczek hemoglobiny (czerwona substancja wiążąca i transportująca tlen). Najważniejszym składnikiem hemoglobiny jest żelazo, dlatego osobą z objawami anemii podaje się żelazo.

Jeśli organizmowi dostarcza się za mało żelaza szpik kostny produkuje za mało krwinek czerwonych co prowadzi do anemii.

Czasem anemia może być powodowana innymi chorobami np. nerek lub wątroby.

Organizm człowieka magazynuje pewne ilości żelaza w wątrobie jednak bez uzupełniania ich na bieżąco zapasy żelaza w organizmie nie starczają na długo. Pokarmy, które są bardzo bogate w żelazo to warzywa takie jak kapusta, fasola, groszek oraz skorupiaki, ryby i najważniejsze źródło żelaza to wątroba. Anemia może wystąpić u kobiety ciężarnej w czasie ciąży, ponieważ dziecko wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały pobiera od matki. Zaleca się, żeby kobiety w ciąży miały odpowiednio zbilansowane posiłki z dużą zawartością żelaza lub pobierały je w postaci tabletek.

Spora utrata krwi w krótkim czasie może prowadzić również do anemii. Krwawiący wrzód, krwawiący guz, krwawiące hemoroidy lub obfite miesiączki u kobiet to jedne z przyczyn anemii z powodu utraty krwi. W każdym z tych przypadków po usunięciu przyczyn krwawienia anemia powinna zniknąć, jeśli nie znika to znaczy, że przyczyna może być poważniejsza.


To że szpik kostny potrzebuje żelaza do produkcji hemoglobiny to już wiemy. Jednak nie tylko żelaza potrzebuje do tego żeby produkcja przebiegała prawidłowo. Organizmowi koniecznie potrzebna jest do tego witamina B12 i kwas foliowy (też witamina). Kwas foliowy znajduje się w orzechach włoskich, w wątrobie, w zielonych warzywach liściastych. Wystarczy nieco zmienić dietę i zapasy kwasu foliowego w wątrobie zostaną uzupełnione. Witamina B12 występuje w większości pokarmów, dlatego o jej niedobór raczej nie ma się co martwić. Jednak może się zdarzyć, że niektóre osoby mają poważny problem z wchłanianiem witaminy B12 podczas trawienia. Witamina B12 jest wchłaniana kiedy żołądek produkuje związek chemiczny zwany czynnikiem wewnętrznym.

Problem taki mają osoby chore na chorobę Addisona-Biermera gdzie żołądek chorego z nieznanych jeszcze medycynie przyczyn nie produkuje substancji zwanej czynnikiem wewnętrznym. Co w konsekwencji powoduje, ze ilość przyswajanej witaminy B12 jest całkowicie nie wystarczająca. Efektem takiego stanu rzeczy jest anemia megaloblastyczna, nazwa anemia megaloblastyczna pochodzi od dużych erytrocytów, które występują zawsze wtedy kiedy nie ma kwasu foliowego w organizmie lub witaminy B12. Zazwyczaj w chorobie Addisona-Biermera występują typowe objawy anemii jednak czasem chory może odczuwać mrowienie w dłoniach lub stopach, może pojawić się nie wydolność krążenia czy krwawienie z nosa. Kuracja w chorobie Addisona-Biermera trwa przez całe życie a polega na podawaniu pacjentowi zastrzyków z witaminą B12 co trzy miesiące do końca życia.


W anemii aplastycznej szpik kostny nie produkuje takiej ilości krwinek czerwonych i krwinek białych żeby starczyło dla organizmu. Sytuacja ta może powodować większe ryzyko zainfekowania organizmu, ponieważ to białe krwinki chronią organizm przed infekcją. W takim przypadku przeprowadza się długotrwałe i w pełni kompleksowe leczenie pacjenta, które polega na przyjmowaniu leków stymulujących pracę szpiku kostnego, robi się choremu transfuzję krwi, chory przyjmuje antybiotyki.

 

 

 

 

Przeczytaj także:

 

 


Choroby krwi
Choroby krwi - anemia aplastyczna, sieporwatokomórkowa, talasemia

krew, choroby krew i jej choroby choroby krwi anemia tlen anemia aplastyczna choroba Addisona-Biermera talasemia anemia aplastyczna anemia sierpowatokomórkowaadmin, 07-07-2010, odsłon: 6612
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:tagi

.