znicze - Zasady palenia zniczy, knoty - Teksty
Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości  Blog  . 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatnaWyniki głosowania

             Skorzystaj z wyszukiwarki - szukaj wśród 42 219 materiałów

Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Bez rejestracji i logowania po prostu wklej artykuł i prześlij go do nas.

Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopii z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany artykuł dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim pasjonatom wiedzy za wspólny wysiłek tworzena tej strony.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

              ZOBACZ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Zasady palenia zniczy, knoty


Źle palący się znicz, knot

 

 

 

 

 

 

    Często spotykanym błędem, z którego użytkownicy wkładów do zniczy nie zdają sobie sprawy jest zapalanie znicza i zostawiania we wkładzie spalonej zapałki lub części tej zapałki.

 

 

 

 

Znicze-problemy z paleniem się

 

 

 

 

    Często spotykanym błędem, z którego użytkownicy wkładów do zniczy nie zdają sobie sprawy jest zapalanie znicza i zostawiania we wkładzie spalonej zapałki lub części tej zapałki. Jest to główny błąd, który może doprowadzić do pęknięcia lampionu. Nawet jeśli zapałka lub jej część jest gdzieś z boku na parafinie w sporej odległości od palącego się knota należy ją usunąć. Kiedy pod wpływem spalania się masa parafinowa zacznie schodzić w dół razem z knotem następuje bardzo często zapalenie się zwęglonej zapałki, która częściowo zatopiona w parafinie działa jak knot przy plastikowej ściance wkładu parafinowego. Nawet jeżeli znicz nie pęknie to najczęściej po roztopieniu lub częściowym spaleniu osłony plastikowej wkłada, znicz nie nadaje się do dalszego użytku i należy go wyrzucić. Takie błędy użytkowników są przypisywane producentom jako złe wykonanie produktu. To jest ogień, to nie jest latarka, że zaświecimy i świeci bezpiecznie dopóki się nie wyczerpią baterie. Palący się znicz jest ujarzmieniem ognia w małym osłoniętym zniczu i często nie można przewidzieć jak to się wypali. Powoduje to czasami wiele wpadek producentów od złej jakości surowca do źle dobranego knota. W tym miejscu należy podkreślić, że warunki pogodowe także wpływają niekorzystnie na wypalanie się zniczy. Najgorsze są upały w lato ponieważ temperatura powoduje niewłaściwe wypalanie się znicza. 


    Temperatura topnienia parafiny to na ogół 52-56 stopni Celsjusza. W lecie w odsłoniętym miejscu gdzie nie ma drzew, na ciemnym pomniku temperatura w szkle przewyższa wartość 60 stopni Celsjusza. Podczas upalnego dnia cały wsad z parafiny potrafi przybrać postać płynną. W tej płynnej i rozgrzanej parafinie knot nie ma szans się utrzymać pionowo. Chociaż niektóre knoty są wzmacniane w środku specjalnie spreparowanym cienkim rulonikiem papieru nie pomaga to utrzymać knot w pionie podczas upału.

 

 Zobacz nasz katalog firm


Firmy produkujące znicze i wkłady

 

 


 

 


    Przyjrzyjmy się z bliska knotom. Knoty można podzielić na wiele różnych grup:

 

-knoty do zniczy zalewanych,

-knoty do wkładów olejowych,

-knoty do wkładów parafinowych,

-knoty bawełniane,

-knoty bawełniane wzmacniane papierem,

-knoty papierowe.

 

Aby knot mógł się palić niezależnie w jaki sposób jest zrobiony musi być zanurzony w parafinie. Wszystkie knoty oprócz papierowych mają glazurę wokół palnego sznurka. Spełnia ona dwie funkcje sam knot dzięki powleczeniu parafiną może się palić, a druga to zwiększona sztywność. Dzięki temu cienki sznurek bawełniany nie przewróci się. Jednakże w lato to usztywnienie nie sprawdza się i knot najczęściej się przewraca pozostawiając czasem większość wkłada niewypalonego. Do produkcji zniczy i wkładów parafinowych nie zaleca się stosowania knotów papierowych, ponieważ bardzo słabo się palą. W przeszłości zdarzało się, że producenci zniczy, żeby zaoszczędzić stosowali knoty papierowe, bo są najtańsze, ale wymagania rynku co do palności są dziś tak duże, że stosowanie takich knotów zmniejsza sprzedaż ze względu na nie zadowolenie klientów.

 

    Do produkcji knotów zniczowych nie używa się standardowej parafiny, którą używamy do produkcji zniczy lub wyprasek parafinowych. Używa się na ogół specjalnie przerobionej parafiny tak, aby uzyskać jej większą twardość i wyższą temperaturę topnienia. Parafiny takie cechuje także niska zawartość oleju. Można także dodawać do standardowej parafiny zniczowej woski propylenowe, które mają wysokie temperatury topnienia oraz przewyższają twardością wielokrotnie standardową parafinę zniczową.

 

 

Do wkładów parafinowych stosuje się knoty z serii T np. T-21.

Są to knoty bawełniane w twardej obwolutce parafinowej bez dodatkowego usztywnienia. Nazwa T-21 znaczy, że zawiera on 21 splecionych ze sobą cienkich włókien bawełnianych.

 

Knoty z serii T-27 używa się do wkładów do tak zwanych kul. I tak jak poprzednio nazwa ta się bierze z liczby (27) splecionych ze sobą włókien bawełnianych.

 


W lecie można stosować knoty z serii PC np. PC-3, ponieważ są utwardzone w środku papierem i podczas mocnych upałów knot nie pada. Jednak jest tego minus, ma mniej sznurka bawełnianego przez co słabiej się pali, a sam papier-mimo swojej wysokiej jakości-nie dorównuje bawełnie w palności.

PC-3 palą się mniejszym płomieniem od T-21.

 

Najsłabsze nich wszystkich są knoty z serii G-są one tak samo bawełniane i tak samo w otoczce parafinowej usztywniającej je, ale posiadają mniejszą liczbę włókien bawełnianych. Jak wskazuje nazwa T-18 posiadają 18 włókien.

 

 

W internecie można poczytać na stronach producentów knotów lub dystrybutorów dość śmieszne informacje w których jest nadużywane słowo "długopalące".

 

Np.: "możemy wybrać: knoty do zniczy prasowanych, zalewanych czy  długopalących".


Czy znicze zalewane nie są zniczami długopalącymi? Jeśli znicz posiada około 300 gram zalewy to czy nie jest wystarczająco długo palny? Długo palny znaczy, że pali się 2 tygodnie? Nie ma takich, więc co znaczy "znicz długopalący"?


Ciekawe stwierdzenie i bardzo ciekawy podział na knoty do zniczy prasowanych, zalewanych i długopalących. Przecież wkłady parafinowe prasowane też mogą być długopalące np. wkład o wysokości 30 centymetrów używany do szkła o nazwie "duże skrzydła". Pali się około 5-6 dni, bo gramatura sprasowanego granulatu parafinowego wynosi około pół kilograma, a zastosowany knot to T-27.


Podajmy tu przykład firmy Dublet, oto co pisze na stronie:


"Jesteśmy producentem zniczy nagrobkowych długopalących-zarówno plastikowych jak i szklanych, lampionów i wkładów."

 

Z powyższego opisu wnioskuje, że produkują znicze długopalące szklene plastikowe i wkłady parafinowe.

 

Tak jak już wcześniej było to powiedziane-cały asortyment nie można określać mianem "długopalące". Jest to nic innego jak robienie wody z mózgu ludziom.


Wniosek jest jeden:


Pisanie o knotach do zniczy długopalących i zniczach długo palących świadczy o braku profesjonalizmu, bo tak naprawdę nie ma takich knotów i cały asortyment zniczy nie pali się jednakowo długo. Błędem jest nazywanie asortymentu zniczy, który firma ma w sprzedaży określeniem "długopalące".

 

 


Dobieranie wkładów parafinowych do lampionów  >>>

 


 

Znicze inne teksty

 

Znicze-proces produkcji

Dobieranie wkładów parafinowych do lampionów

Znicze, surowce

Prawidłowe użytkowanie zniczy i lampionów

Zdobienie zniczy w procesie produkcji

Proces produkcji zniczy

Produkcja wkładów do zniczy

Prognozy sprzedaży zniczy, lampionów i wkładówadmin, 11-09-2010, odsłon: 7349

Dodaj komentarz
Twoje imię i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:

tagi
1 a la Rossini ABERRACJA ABERRACJA SFERYCZNA abordaż ABS acetal ACETYLEN adaptacja oka addycyjny adr akomodacja akomodacja oka akrydyna AKWEDUKTY ale aleksander pope aleksandretta alexander pope amadyna wspaniała anemia anizotropia Antrykot antybiotyk antybiotyki antykoncepcja hormonalna Apicius Marcus Gavius apodyktyczny arbitralnośc atrament autoklawizacja azot azotan celulozy azymut babilon balistyka barć barok bartniaczek BARWIENIE TWORZYW SZTUCZNYCH barwniki batalion baza obróbkowa baza pomiarowa baza sprzężona bazylek bęben drażetkarski białka biotechnika biotechnologia bordosol braun BROAD CHURCH bromek potasu broń brzoza buk celowanie celuloza celuloza regenerowana CENA PARAFINY charakter chemia chipsy cholangiografia chorobowość CHOROBY CHRZANU choroby krwi choroby słonecznika chrabąszcz majowy ciecz niezwilżająca ciecz zwilżająca cis cyrkiel cytoza czas marynowania czołg dąb david douglas deceleracja delfiny depresja destylacja diapozytyw driakiew drozd szama drożdże duroplasty dymarka dyspersja dźwigar egzaltacja ektozon elastomery emulsyjny erotyka erotyzm fenyloketonuria Fornir FSI fta fumagilina gamametox pylisty gastrobamat gęś glikozydy glony Gnomon gołąbek diamentowy gryzeina GRZYBY gwarek głowonogi herba HIPS historia ile ton waży wieloryb impotencja india infantylny influmin jak obniżyć popęd seksualny john locke kaczka kalmar kalms karbid kargulena kaszalot kaszanka katalizator ujemny kiła klasycyzm klej do duraluminium kompas konflikty wewnetrzn Konserwy kopernik kopolimer abs kopolimer san kozikowski krzyżodziób dwupręgowy kubanik kulinaria kupa kwinaria laminat LAMINATY libido lidzbark liść bielunia Marian Smoluchowski marynata do mięs marynaty MARYNOWANIE marynowanie mięs marynowanie mięsa masturbacja maszyna do pisania MAX SCHELER MAŁŻE małże mesamoll miczurin miedź mieso modrak MODZELE morawy mrówki mucilago mycochlorin nalewki napełniacze neguvon nelson nerwica niszczyk zjadliwy nośniki nototenia obniżenie popędu seksualnego odczyn nelsona olbrot oleje do zniczy Ostrowski oświecenie oswiecenie OTOLITY owady ozór wołowy ołówek państwo wielkomorawskie papier papugi papuzik para-chlorophenoksyetanol parafenylenodwuamina parafina parafina do zniczy passerina ciris pcv pcw peklowanie peklowanie miesa penicylina pet pigmenty weglowe piołun piperasol plama plamka plastik plastyfikatory pmma pokrzewka pokrzewka jarzębata pokrzewki poliamid polichlorek winylu polichlorek winylu twardy poliester poliestry polietylen poliformaldehyd polimery polimetakrylan metylu Polioksyfenylen Polipropylen polistyren polistyren wysokoudarowy polisulfony poliuretan poliwęglan pom poped popęd seksualny portyk posocznica Połyśnica marchwianka PP produkcja antybiotyków produkcja zniczy przepiórki PS psychologia pracy pszczoły ptak PVC płetwal błękitny Radża rak koniczyny rak skóry rakurs rehabilitacja religia robinul robuden Rośliny trujące rozella białolica ryby salceson Samolot SAN schizofrenia seks seler sex silikon silikony silnik skaj skrobia ślimak ślimaki smalec spalanie zupełne spawanie spawanie plazmowe stabilizatory stal statima statyzm stałe paliwo rakietowe stępka streptomycyna strofantyna stylon surrealizm świece synogarlica szabla turecka szczekacz szczeżuja szewska kasza szpikowanie miesa szynka szynka litewska szynka wedzona T6 teologia to topola topór triada triady tworzywa piankowe tworzywa sztuczne tworzywo tymianek tysięcznik UFO ukosowanie Urządzenia fotoreprodukcyjne utylitaryzm uwłaszczenie waga waga wieloryba walen walwulotom wątroba wątrobiana wątrobianka WEDZENIE Werticylioza wiązówka błotna wielkomorawskie wielkopąkowiec wieloryb wieloryby Wiertarka wikłacz ognisty wino wkłady wróbel wtorne zapalenie otrzewnej wulkany wynalazki wyżarzanie normalizujące YHdAKx yomesan Zgnilizna twardzikowa na słoneczniku ziemniaki drążone zikkurat zmiekczacze zmiennik znicz znicze żonkil żołądek żywice żywice aminowe żywice epoksydowe żywice poliestrowe ]

Projekt nie jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego tak jak niektóre portale w polskim internecie. . .

Nie biore pieniędzy unijnych

Strona używa plików cookies w celu wyświetlania reklam i zbierania statystyk

Zamknij